Як нова «недубасівська» фірма розіграла із старою будівництво водопроводу на рівненському сміттєзвалищі

20170919175211

По кілька разів на рік рівненський сміттєвий полігон, що поблизу села Бармаки, горить. Висока загазованість звалища ускладнює гасіння пожеж, і часто боротися з вогнем доводиться по кілька днів. Цього року з міського бюджету Рівного виділили кошти, аби на сміттєзвалищі був принаймні власний водогін. Мають пробурити свердловини, встановити контейнери для зберігання води та прокласти кілька сотень метрів водопроводу. На усе – понад чотири мільйони гривень, які успішно на відкритих торгах розіграли між собою дві сестринські компанії, пов’язані із керівництвом «Рівнегазу».

Територія рівненського сміттєзвалища займає більше 22-х гектарів і на сьогодні нараховує більше 5-ти мільйонів кубометрів захоронених відходів. Свердловини буритимуть при в’їзді на полігон, неподалік контрольно-пропускного пункту. Біля них встановлять насосну станцію, дві ємності по 50 метрів квадратних та прокладуть два трубопроводи з гідрантами на 500 метрів вглиб сміттєзвалища.

– Водогін нам потрібен на випадок пожеж, – пояснює директор комунального підприємства Рівненської міської ради «КАТП-1728», яке опікується сміттєзвалищем, Ростислав Кралюк. – Наразі воду ми беремо на сміттєсортувальному заводі (ТОВ «Укреко-Індастрі» – ред.), але завод заявив, що хоче збільшувати потужності і що матиме більші потреби у воді. До будівництва сміттєсортувального воду набирали на льонокомбінаті, що займало багато часу. А навіть якщо полігон за 20 років закриють, небезпека виникнення пожеж буде, тож незалежний від будь-кого водопровід нам потрібен.

– Окрім того, ми проходимо ліцензування на послугу з захоронення відходів. Серед вимог – встановлення дизбар’єру, дегазація сміттєзвалища, ваги та пожежна безпека, яка включає і наявність водогону, – говорить Кралюк. 

7 липня КАТП-1728 оголосило торги на Prozorro на будівництво водопроводу. Очікувана вартість робіт, відповідно до проектно-кошторисною документації, мала скласти 4 мільйони 363 тисячі гривень.

Документи на конкурс подали тільки два підприємства – ТзОВ «Фірма Опорядрембуд» та ТОВ «БК Домінант». Фірми навіть не торгувалися. Зі стартово низькою ціною перемогу в аукціоні здобула «Опорядрембуд», запропонувавши 3 мільйони 120 тисяч за роботу.

Конкурсний комітет визнав «Опорядрембуд» переможцем торгів, проте протягом п’яти днів фірма не надала потрібних для підписання договору документів.

– Відповідно до статті 17 закону України «Про здійснення державних закупівель» фірма, яку визнали переможцем торгів, повинна для підписання договору надати певний перелік документів. «Опорядрембуд» їх не надала, – каже економістка КАТП-1728 Валентина Тишкун. – Ми зв’язувалися з підприємством. Нам сказали, що не можуть надати документи з певних своїх причин і відмовляються від підписування договору. Хоча нам дуже подобалася їхня ціна.

«Опорядрембуд» навіть погодилася розпрощатися із заплаченими на рахунок КАТП-1728 21,8 тисяч, – так званим тендерним забезпеченням. Замовник торгів виставив умову, що учасники аукціону, «аби довести їх платоспроможність та добропорядність», повинні сплатити 0,5% від вартості робіт.

За словами Тишкун, законодавство дозволяє замовнику торгів встановлювати таку вимогу. Що цікаво, тим, хто програє, кошти повертають. Але не фірмам, які виграють і відмовляються від підписування договору. Понад 20 тисяч «Опорядрембуду» залишилися на рахунку КАТП-1728. До слова, таку вимогу юристи ГО «За чесний тендер» вважають дискримінаційною, оскільки вона могла відлякати потенційних учасників.

Ми намагалися поспілкуватися з директором фірми «Опорядрембуд» Романом Симонюком, проте він двічі просив перетелефонувати йому пізніше, почувши про причину дзвінка, а потім припинив відповідати.

Роман Симонюк, директор «Опорядрембуду»

Відмовилися від перемоги, бо фірма – сестринська

15 серпня КАТП-1728 підписало договір про будівництво водопроводу із ТзОВ «БК Домінант», що на торгах виставило суму у 4 мільйони 184 тисячі гривень, тобто на мільйон вищу за «Опорядрембуд».

Фірми, які «змагаються» між собою на багатьох тендерах на Рівненщині, фактично розіграли мільйон гривень міського бюджету Рівного. Якби на конкурс було подано більше пропозицій, від перемоги, найімовірніше, ТзОВ «Фірма Опорядрембуд» не відмовлялася б. Але за відсутності конкурентів вигідніше було пропустити дорожчий «Домінант».

І «Опорядрембуд», і «Домінант», а також «Рівнеагроспецмонтаж» належать до так званих«недубасівських фірм» – лінія їхніх засновників веде до директора ПАТ «Рівнегаз» та екс-депутата облради Петра Дубаса, пов’язані з яким фірми до Революції Гідності були одними з найбільших в області освоювачів бюджетних коштів. Після 2014-го брати участь у торгах згадані фірми стали значно рідше, поступившись компаніям, які пов’язують із недавно звільненимпершим заступником голови Рівненської ОДА Юрієм Приварським та родиною бізнесменів Фалко.

Поява на будівельному ринку минулого року «Домінанта» та його активна участь у торгах, може свідчити про бажання власників компаній повернутися до активного освоєння бюджетних коштів.

«Домінант» зареєстрований на вулиці Будівельників,7. Таку ж адресу має «Рівнеагроспецмонтаж», а «Опорядрембуд» розташований по сусідству – у будівлі під номером 5. (Про пов’язаність між собою «Опорядрембуду та «Рівнеагроспецмонтаж» писали «Наші гроші»). У ній же, за даними з документів, які подав на торги «Домінант», останній також має офісні приміщення.

За даними держреєстру, «Домінант» було створено у квітні 2016 року. Співзасновниками підприємства є мешканка села Губків Березнівського району Тетяна Миколаївна Вознюк, яка внесла до статутного фонду 1 мільйон 260 тисяч гривень та мешканець села Вересневе Рівненського району Владислав Володимирович Кучман, який офіційно вклав у підприємство 840 тисяч гривень.

Пан Кучман є чинним працівником ПАТ «Рівнегаз». Зокрема, він вказаний як контактна особа «Рівнегазу» на сайті Prozorro.

Під час телефонної розмови Владислав Кучман підтвердив, що він є співзасновником «Домінанта» і одночасно працівником «Рівнегазу».

– Я тільки є співзасновником, але у мене на підприємстві є директор, людина більш компетентна, – зазначив Кучман на прохання розповісти про участь «Домінанта» у торгах на будівництво водопроводу на сміттєзвалищі. Відповідати на запитання про пов’язаність його фірми з «Опорядрембудом» Владислав Кучман відмовився.

– Чому маю розповідати? Не хочу зараз давати про це коментарі, – заявив журналістці.

Владислав Кучман (зліва) з співробітниками «Рівнегазу». Фото з його сторінки у соцмережі Facebook

Директор «Домінанта», 35-річний підприємець з Гощанського району Мирослав Яковчук, на запитання, чи фірма прокладатиме водопровід сама, а чи найматиме субпідрядника, заявив: «Буде видно».

– Немає у нас ніяких зв’язків з «Опорядрембудом», – запевняє Мирослав Яковчук. – Не знаю, хто про що говорить, але думаю, що співзасновники підприємств між собою не пов’язані. Я з директором «Опорядрембуду» хіба на вулиці вітаюся.

Втім, запевнення Яковчука можна піддати сумніву. Нині ТзОВ «Фірма Опорядрембуд» зареєстроване на Ірину Дмитрівну Максимчук та Оксану Олексіївну Ляльчук, проте одним з перших офіційних власників фірми була Тамара Дубас, дружина Петра Дубаса, керівника Владислава Кучмана у «Рівнегазі».

Саме пані Дубас у 2011-му році разом з іншими на той час двома співзасновниками – Романом Мельником та Любов Ясельською – давала згоду, аби підприємство очолив Роман Симонюк. Окрім того, нинішня співвласниця «Опорядрембуду» Ірина Максимчук – з того ж села, що і співвласниця «Домінанта» Тетяна Вознюк – Губкова Березнівського району.

Оксана Ляльчук, відповідно до документації з сайту ПАТ «Рівнеоблгаз», є головною бухгалтеркою цього підприємства («Рівнеоблгаз» та «Рівнегаз» мають спільних власників – кіпрську компанію «Матерон Лімітед» та ПАТ «Газтек»).

Також, як писали «Наші гроші», упродовж чотирьох років вона була співзасновницею «Рівнеагроспецмонтажу», а Ірина Максимчук, за неперевіреними даними, – сестра Романа Мельника, нинішнього співвласника та директора «Рівнеагроспецмонтажу», а заодно бізнес-партнера менеджера
«Рівнегазу» Миколи Поліщука.

Додамо також, що банківські довідки, які подавали на тендер КАТП-1728 «Домінант» та «Опорядрембуд» видані «Укргазбанком» та мають «сусідні» вихідні номери – 104 та 105.

Не перший тендер

Очевидно, що «Опорядрембуд» та «Домінант» таки пов’язані між собою і не вперше «конкурують» на тендерах. Так, у липні «Домінант» виграв закупівлю на 1,7 мільйона обласного департаменту з питань будівництва на прокладення каналізаційної мережі у мікрорайоні «Осада» Здолбунова.

Серед учасників торгів був і «Опорядрембуд». У червні цей же департамент підписав договір на 2,6 мільйони з «Домінантом» на установлення обладнання для очищення газопилового потоку від речовин біологічного походження на території села Лісопіль. На торгах участь також брав «Опорядрембуд».

З початку року компанія «Домінант», яку, нагадаємо, створили торік, підписала договорів з бюджетними структурами на понад 13 мільйонів гривень. Зокрема, хоч і не з державним, але монополістом ПАТ «Рівнегаз», який визначав «Домінант» як підрядника без проведення відкритих торгів (допорогові закупівлі – ред).

Петро Дубас всіляко заперечує причетність до згаданих підприємств. Окрім того, попри сумніви наскільки чесно згадані «недубасівські фірми» вигравали і виграють тендери, вони мають хорошу ділову репутацію. Як зазначають люди, пов’язані з будівництвом, об’єкти, за які беруться ці підприємства, не залишаються недобудованими чи зробленими неякісно.

У КАТП-1728 кажуть, що порушень законодавства з боку учасників торгів не бачать.

– У нас є порядок проведення тендеру, якого ми дотрималися, – коментує директор КАТП-1728 Ростислав Кралюк. – У тендері будь-хто може брати участь. Документи фірм ми подивилися – вони відповідають вимогам. Дешевший учасник не подав документи – що ми зробимо? Можливо, багато фірм не взяло участь у тендері, бо або боялися, що гроші не заплатять, оскільки роботи припадають на кінець року, або вже мали розписані на цей рік роботи. Фото КАТП Порушення законодавства, натомість, побачили громадські активісти.

Громадська ініціатива «За чесний тендер» готує звернення до Антимонопольного комітету України про потенційну змову учасників.

– Ця закупівля для нас виявилася підозрілою, – каже координатор ГІ «За чесний тендер» Святослав Клічук. – Спочатку замовник висунув досить дивні вимоги по забезпеченню, чим, можливо, відлякав потенційних виконавців робіт, а потім фірма переможець, яка чимало вже витратила на участь у тендері, фактично відмовилася від перемоги, не додаючи необхідні документи. Такі дії наштовхують нас на думки про потенційну змову між учасниками, тому ми звертаємося в контролюючі органи, аби вони звернули свою увагу на цей тендер та перевірили можливі порушення. За водопровід ще не бралися.

Якщо Антимонопольний комітет знайде порушення, то скасувати результати тендеру та розірвати договір з переможцем можна буде найближчим часом без фінансових втрат. Роботи на сміттєзвалищі поки не можуть розпочати. Бо проект, як виявилося, ще має пройти погодження «Укрдержбудекспертизи».

За словами Ростислава Кралюка, документи до Києва відправили 5 вересня, тож раніше жовтня роботи на сміттєзвалищі не розпочнуть. Хоча на рахунку КАТП-1728 уже є близько двох мільйонів гривень, виділених з міського бюджету на цей водопровід, які підприємство може у будь-який момент перерахувати фірмі-переможцю.

Алла Садовник

***
Матеріал підготовлений у межах проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED.

Вам також може сподобатися