Гальмо для роздержавлення: мер Рівного хоче віддати півмільйона на піар в комунальній пресі

komunalna_presa

У бажанні попіаритися за кошти рівненських платників податків меру та депутатам навіть закон не указ. Керівництво міста ігнорує ухвалений нещодавно закон про роздержавлення державних і комунальних ЗМІ та планує витратити на утримання комунальної газети «7 днів» майже півмільйона гривень. Видатки надійно приховали в бюджеті, щоб навіть самі депутати не змогли їх знайти. У гонитві за вітаннями та інтерв’ю за рахунок платників податків ці кошти готові виділити навіть попри те, що вже цього року газета «7 днів» має стати приватною.

Як і більшість комунальних видань, «7 днів» є пережитком інформаційної складової місцевих органів влади. Газету використовували в ручному режимі як зручний рупор для пропагування позитивного образу керівництва місті. З перший днів свого заснування видання змушене було писати про міську владу виключно в позитивному руслі. Підніміть архіви газети – ви не знайдете жодного критичного матеріалу про мера. Бо хто кусає руку, яка дає кошти. А фінансовий повідець тримає «7 днів» дуже міцно. Жоден із міських голів не був зацікавлений ні в економічній, ні в політичній самостійності газети. Видання всі ці роки на 80 відсотків фінансувалось виключно з міського бюджету. Гарно напише – будуть гроші,  покритикує міського голову чи депутатів – не бачити коштів ні на друк, ні на зарплату і комунальні платежі.  Газеті навмисне не давали розвиватися та ставати самоокупною і прибутковою.

Газеті «7 днів»  – самостійність

Однак у кінці 2015 року сталось те, про що говорили десятиліттями. В Україні ухвалили закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», який вступив в дію з 1 січня 2015 року.

Він визначає механізм реформування друкованих ЗМІ, заснованих органами державної влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування. Метою є створення економічно незалежних друкованих засобів масової інформації та належних умов їх діяльності, що сприятиме удосконаленню інформаційного забезпечення громадян України. Закон обмежує вплив органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування на редакції друкованих ЗМІ, сприяє зведенню до мінімуму їх використання з метою маніпулювання суспільною свідомістю і особистою думкою громадян.

Закон передбачає державну підтримку реформованих друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження. Реформування здійснюватиметься у два етапи: протягом одного року з дня набрання чинності Закону та протягом двох наступних років шляхом виходу органів держвлади, місцевого самоврядування зі складу засновників зазначених друкованих ЗМІ та перетворення їх на офіційні друковані видання. Також вказано, що трудові колективи редакцій мають пріоритетне право у визначенні способу реформування. Свої пропозиції вони мають надати засновникам та співзасновникам продовж трьох місяців з дня набрання чинності Закону.

На даний момент єдиним засновником КП «Редакція газети «Сім днів» Рівненської міської ради є Рівненська міська рада.

Тим часом вже цього року редакційний колектив газети, за законом, зможе стати повноправним засновником власної газети та здобути справжню самостійність. Зацікавлені у цьому працівники мали б вже найближчим часом подати свої пропозиції реформування та пройти процес приватизації комунального майна. Бо чим швидше він розпочнеться, тим швидше видання отримає підтримку як реформоване. Натомість міська влада має відпустити комунальну пресу у вільне плавання, а програми її економічної підтримки, за новим законом, автоматично втрачають свою юридичну силу. Тому будь-яке виділення коштів має відбуватися виключно на умовах ринкової конкуренції тендерів та договорів на висвітлення діяльності міської влади.

Комунальна газета у розрізі

Ofg7tOKEYUk

Газета не має власного автотранспорту та приміщень. КП «Редакція газети «Сім днів» безоплатно користується  частиною приміщень у будівлі на Поштовій, 2, відповідно до договору позички. Саме таку офіційну відповідь ми отримали за підписом міського голови Рівного Володимира Хомка. Крім того, ми проаналізували, яке ж майно перебуває у власності КП «Редакція газети «Сім днів».

Процес реформування газети «7 днів» має пройти безболісно і швидко. Адже видання не має серйозних обтяжень. У 2015 році тут було 11 штатних працівників.

dLsuw1foyI8

Все це майно реформована газета зможе приватизувати та користуватись ним далі.

 

Фінансовий повідець

 

Щороку, відповідно до рішення Рівненської міської ради, на програму економічної підтримки газети «7 днів» виділяються кошти. Однак якщо раніше ця сума сягала 100-200 тисяч гривень, то з приходом міського голови на утримання комунальної газети почали виділяти щороку майже півмільйона гривень.

12113360_1157298057632908_8787970100700383045_o

У 2014 році на фінансування роботи «7 днів» із міського бюджету виділили 456 тисяч гривень. У попередні роки була приблизно така ж сума. Підстава для виділення коштів – міська програма, яку депутати ухвалюють фактично щороку. Її суть – набір стандартних фраз, мало конкретики і зовсім куценька фінансова частина. До слова, якщо порівняти програми за різні роки, то вони фактично ідентичні. Слово в слово. А навіщо вигадувати щось інше?

Втім це ще не остаточна сума. Є нюанси. Тираж газети, де регулярно на перших шпальтах фігурують чиновники, навіть для місцевих мірок скромний – трохи більше 4 тисяч примірників. Ну, міський голова з депутатами – не Памела Андерсон, а «7 днів» – не «Максім». Не всім цікаво розглядати обличчя мера та читати їхні коментарі. Тому виплеканий і вирощений такими старанням медійний продукт доводиться підтримувати ще додатково. А саме міська рада, в рамках програм «Ветеран» та «Соціальної підтримки інвалідів», передплачує газету «7 днів» для ветеранів, інвалідів та пенсіонерів. Подивіться документ – цьогоріч 2160 передплат обійшлося рівненським платниками податків у 133 тисячі гривень.

Також газета окремо отримує кошти за рахунок природоохоронного фонду. Асигнування за публікації на сторінках газети може сягати більше 50 тисяч гривень щороку.  Однак і це ще не все. Низка відділів і управлінь виконкому додатково платить за розміщення оголошень на сторінках «7 днів»…

Відмовитися від таких коштів не просто. Тим більше коли міська влада не зацікавлена в самостійності видання.

 

Сію, вію, посіваю, з усіма святами вас вітаю

4 500 кв. см вітань міського голови Рівного або 5 кольорових шпальт за рік, або 30 тисяч гривень. Саме стільки вітальних блоків розмістив міський голова Рівного та його заступники на сторінках комунальної газети “7 днів” у 2014 році.

AmrpaSUW4yY

Наперсточники і шулери

Однак із кожним роком все важче стало обґрунтувати для громади необхідність витрачання на програму економічної підтримки газети «7 днів» майже півмільйона гривень. Тому міський голова з підлеглими пішли на бюджетне шулерство. Програму підтримки ухвалили одразу на декілька років і кошторис окремо на сесії не розглядали. Так, у міському бюджеті на 2015 півмільйона на «7 днів» провели однією стрічкою в додатках до бюджету. В поспіху бюджетних голосувань депутати цього навіть не помітили.

 12541052_1208478255848221_8686206737747608037_n

10295798_1208478335848213_4834801222875095328_n

Натомість у травні  2015 року міські обранці ухвалили програму економічної підтримки газети “7 днів” до 2019 (!) року. Правки і зміни до неї ніхто не збирається вносити навіть після прийняття закону про роздержавлення комунальних ЗМІ.

У міському бюджеті-2016 кошти для комунальної газети заховані ще ретельніше. 435 тисяч на програму підтримки газети “7днів” закладено стрічкою в міському бюджеті, який депутати прийматимуть пакетом. Без обговорення цієї статі витрат, без затвердження кошторису окремим рішенням. Мовляв, нема коли обговорювати – місту потрібен бюджет.

1918238_1208469602515753_195363159777276289_n

Тим часом депутати мали б зняти цю статтю витрат і відправити на довивчення, проаналізувати звіти про виконання програми, зробити ревізію потреб, які мали б бути профінансовані з міського бюджету, обговорити з колективом початок процесу роздержавлення.

Вам також може сподобатися