Доки міська влада Рівного готується до проведення конкурсу з вибору управителів для багатоквартирних будинків, з комунальної ниви міста приходять прикрі новини. Так, управляюча компанія «Єврокомунсервіс» від імені ЖКП «Західне» повідомляє мешканців цілого мікрорайону про те, що отримала в управління їхні будинки. Тим часом директор ЖКП «Західне» Микола Тарасюк будь-яку співпрацю з «Єврокомунсервіс» заперечує та називає власників компанії шахраями. «Антикорупційний моніторинг» спробував розібратися в ситуації.
В Україні триває житлово-комунальна реформа. Ера сумнозвісних «жеків» минає . На зміну приходять об’єднання співвласників багатоквартирних будинків та управляючі компанії. За законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», до 1 липня 2016 року мешканці багатоповерхівок мали самостійно створити ОСББ або обрати управителя для свого будинку. Для тих, хто цього не зробив, парламент передбачив інший шлях. Таким будинкам управителя на конкурсній основі призначить місцева влада. Однак затримки Мінрегіонбуду з ухваленням всіх необхідних нормативних актів змусили парламент дати реформі маху. Спеціальним законом ЖКП дозволили обслуговувати будинки в місті до завершення конкурсу з вибору управителів. У Рівному його ще не проводили. Міський виконавчий комітет тільки розпочав підготовку проекту рішення про затвердження положення про проведення конкурсу. Тож будинками і далі опікуються житлово-комунальні підприємства Рівного.
Тим часом компанії-управителі вже на низькому старті. Не багато з них оголосили про свої наміри публічно. Але поділ комунального пирога планується серйозний. Тільки в Рівному це декілька десятків мільйонів гривень щорічно, які мешканці будинків переховують у якості оплати за комунальні послуги.
Хто ж може бути управителем будинку? Будь-який суб’єкт господарювання (юридична особа), який має в реєстраційних даних відповідні види (КВЕД) економічної діяльності. А саме управління чужим майном та комплексне обслуговування житлових будинків. Тобто управителем може бути і фізична особа-підприємець, і товариство з обмеженою відповідальністю, і публічне акціонерне товариство. Головне – проводити господарську діяльність, відповідно до закону, та мати хоч мінімальний досвід у комунальній сфері.
Торік «Антикорупційний моніторинг» писав про низку фіктивних управляючих компаній , засновниками яких стали керівники рівненських ЖКП та родичі місцевого депутата. Після розголосу в ЗМІ та звернень до правоохоронних органів частину таких компаній закрили, інші перереєстрували. Однак ризики передати будинки в управління нечесним підприємцям залишились. А через рік комунальні шахраї дали про себе знати.
Передали і не спитали?
На початку вересня до «Антикорупційного моніторингу» звернулись обурені мешканців будинку на вулиці Дубненська, 42. Кажуть, що з оголошення дізнались, що їхнє житло ЖКП «Західне» передало в управління іншій компанії.
Фото оголошення на будинку
– На початку вересня на дошках оголошень нашого багатоповерхового будинку на вулиці Дубенській, 42 хтось поклеїв оголошення нібито від імені ЖКП «Західне». В ньому йшлося про те, що послуги ЖКП нам із 1 серпня надаватиме «Єврокомунсервіс». Мене це здивувало, адже жодних повідомлень перед тим ЖКП «Західне» не надсилало. Ні до того, ні після збори мешканців ніхто не проводив. Представники таємничої компанії з нами на зв’язок не виходили. Та й рахунки на обслуговування нам далі виставляє ЖКП «Західне». Тому для чого вішали оголошення, мені не зрозуміло, – розповіла рівнянка Іванна Ковальчук.
Ще більш обуреними виявились мешканці сусіднього будинку на Дубенській, 44. Тут невідомі особи називались представниками компанії «Єврокомунсервіс» та спробували вести перемовини з мешканцями. Мовляв, тепер треба за комуналку плати приватникам, які до того ж просили більші суми.
– У своєму будинку ми якраз проводимо процес створення ОСББ і хочемо брати управління в свої руки. А тут такі оголошення. Хтось кудись нас передав, ще й без нашого відома. Мало того, намагаються вести переговори і змусити нас платити комусь «наліво». Це в голові не вкладається. Кажуть, засновники цієї «конторки» є родичами одного з комунальних начальників у Рівному. Саме тому вони почуваються безкарними і заліпили своїми оголошеннями увесь мікрорайон, – обурюється мешканець багатоквартирного будинку на Дубенській, 44 Мар’ян Несвицький.
Крім того, рівняни відзначають, що такі ж оголошення були поклеєні у будинках мало не половини міста. Від «Боярки» до «Ювілейного».
Компанія-привид
Дивним виглядає той факт, що в оголошеннях не вказано жодних контактних даних. Тому журналісти вирішили зв’язатися з представниками «Єврокомунсервіс» та розпитати їх про процедуру передачі будинків у Рівному. Як виявилось, зв’язатися із фірмою неможливо. Жодної інформації про діяльність компанії в мережі немає. Власний сайт компанії також відсутній. Дозвонитися на телефон вказаний в реєстрі – нереально.
Що ж вдалось дізнатися про «Єврокомунсервіс» із єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців?
ТОВ «Єврокомунсервіс» зареєстроване в Києві у лютому 2015 року. Єдиним засновником та директором підприємства є Пазиніч Андрій Віталійович, який зареєстрований в місті Олександрія Кіровоградської області. ТОВ «Єврокомунсервіс» має статутний фонд у розмірі 2000 гривень, а також зареєстровані філії в містах Кременчук та Рівне. У Рівному філія ТОВ «Єврокомунсервіс» зареєстрована за адресою: вул. Дубенська, 46, офіс 1. Однак знайти компанію за цією адресою неможливо. В будинку чимало комерційної нерухомості. Втім про «Єврокомунсервіс» тут вперше чують. Аналогічно на питання журналіста відповіли і мешканці будинку. Дивно як для компанії, котра «взяла» в управління цілий мікрорайон.
Будинок в якому зареєстрована філія «Єврокомунсервіс»
Подальші пошуки видаються мало результативними. Кременчуцька філія «Єврокомунсервіс» отримала від Держгірпромнагляду дозвіл на проведення робіт.
Тим часом Рівненська філія на початку вересня не тільки оголошення розповсюджувала, а й працівників набирала. Принаймні таку інформацію можна знайти на сайтах із працевлаштування http://www.0362.ua/job/vacancy/full/80882, http://rabota.ua/ua/company4288475/vacancy6340898 :
Відповідно до оголошення, фірма шукала слюсаря-сантехніка. Знайшла чи ні – не відомо. Однак вакансії з усіх сайтів менше, ніж за місяць зняли.
Начальник ЖКП «Західне»: «Єврокомунсервіс» – шахраї
«Антикорупційний моніторинг» звернувся до міського голови Рівного Володимира Хомка з запитом, в де поцікавився, на якій підставі управління будинками було передано «Єврокомунсервісу. Однак у відповіді на звернення начальник ЖКП «Західне» Микола Тарасюк зауважив, що жодних договорів ЖКП із фірмою не укладало і будинки ніхто не передавав.
Більше того у коментарі для журналістів Микола Тарасюк назвав ТОВ «Єврокомунсервіс» шахраями.
Микола Тарасюк
– Оголошення нібито від імені ЖКП «Західне» про ТОВ «Єврокомунсервіс», яке буде виконувати роботи з утримання будинків, – це шахрайство чистої води. Ми до цього відношення не маємо. Про «Єврокомунсервіс» я не чув. До речі, ці оголошення з‘явилися на всіх будинках, що знаходяться на території, яку обслуговує ЖКП «Західне», у тому числі й на тих, де створене ОСББ. Чи звертатися з цього приводу у поліцію, ми поки що рішення не прийняли. Тим часом ми розміщували інше оголошення – про передачу будинків із балансу нашого житлово-комунального підприємства. Про це ми зобов’язані поінформувати мешканців, – наголосив начальник ЖКП «Західне» Микола Тарасюк.
Шахрайство заради наживи?
Очевидно, що така діяльність таємничої фірми є невипадковою та має не меті отримання фінансової вигоди незаконним шляхом. Адже, прикриваючись ЖКП «Західне», вони можуть надсилати неуважним мешканцям свої платіжки та змушувати їх перераховувати кошти на свої рахунки. Цього разу пильні мешканці звернулись до «Антикорупційного моніторингу». Проте де гарантії, що наступного разу їм вдасться вберегтися від недостовірної інформації з боку «Єврокомунсервісу»? Тим часом у діях невідомих зловмисників вбачаються ознаки порушення статті 190 Кримінального кодексу України. Тому «Антикорупційний моніторинг» обов’язково звернеться до правоохоронних органів з вимогою перевірити факти, викладені в публікації, встановити та притягнути до відповідальності винних у розклеюванні шахрайських оголошень.
______
Моніторинг здійснюється в рамках проекту «Прозора «комуналка» – унеможливлення конфлікту інтересів при виборі компаній-управителів для багатоповерхівок Рівного», за підтримки ПРООН.