Юрій Приварський. Як сприяти «дерибану» гектара землі СБУ Рівненщини

privarskiy

«Безхозна земля» не може пустувати, рано чи пізно її хтось приватизує. Гектар державної землі на вулиці Поповича почали забудовувати VIP-котеджами цього року. Боротися з цим самотужки рівняни не можуть, особливо коли посадовці державних органів влади не карають забудовників, а сприяють їхній сумнівній діяльності. Перший заступник голови Рівненської ОДА, який мав контролювати дотримання умов договору оренди землі на Поповича, видав розпорядження про надання згоди на її поділ. Тим часом журналісти ГО «Антикорупційний моніторинг» не дають «сховати кінці в воду» і звернулись з заявою до правоохоронних органів.

Давайте для початку згадаємо, з чого ж почався наш серіал «Землі СБУ» та про що ми писали в перших частинах розслідування.  «У Рівному СБУ, за сприяння голови ОДА, «прихватизувала» гектар землі на мільйони гривень» та  “Вихідна допомога”: чому СБУ Рівненщини не помічає “прихватизацію” гектара державної землі на два мільйони гривень?».

Об’єктом розслідування стала  земельна ділянка із кадастровим номером 5610100000:01:042:0650, загальною площею 0,99998:0650, яка розташована за адресою: м. Рівне, вул. Поповича, 65-А та перебуває у державній власності.  7 травня 2014 року начальник Рівненської районної держлікарні ветмедицини Микола Білоус звернувся до голови Рівненської ОДА Сергія Рибачка з проханням вилучити та передати Рівненській обласній державній адміністрації для управління капітального будівництва частину земельної ділянки загальною площею 0,99998 га, яка перебуває у постійному користуванні Рівненської районної державної лікарні ветеринарної медицини, згідно з листом Державної ветеринарної та фіто-санітарної служби. Вже 21 травня цього ж року, відповідно до свого розпорядження №188, Сергій Рибачок припиняє право користування земельною ділянкою лікарні ветеринарної медицини та відносить її до земель запасу житлової та громадської забудови державної власності.

hoilUhfb4kk

27 червня Сергій Рибачок, згідно зі своїм розпорядженням №274, надає дозвіл управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на розроблення та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (в тому числі органами архітектури Рівненської міської ради).

Менше, ніж через місяць, 16 липня, той же голова Рівненської ОДА, відповідно до  свого розпорядження №304, затверджує проект землеустрою та передає в оренду з правом передачі в суборенду терміном на 10 років Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області земельну ділянку площею 0,9998 гектара за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови державної власності в межах міста Рівне.

uDNGBfXY0u4

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.08.2014, індексний номер 25353922, управлінням Служби безпеки України в Рівненській області зареєстроване право оренди на земельну ділянку площею 0,9998 гектара та передано в суборенду зазначену земельну ділянку товариству з додатковою відповідальністю “Фабрика «Рівненчанка»” для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств.

Підписував договір вже колишній начальник управління СБУ в Рівненській області Віктор Козлов.

Поспіх призвів до низки критичних помилок, які навряд чи були випадковими. Навіть більше – “помилки” є ознаками діяльності організованого угрупування, яке поставило собі за мету створити законні щілини для незаконної житлової забудови на державній земельній ділянці.  Зокрема, не на всіх необхідних документах є печатка управління СБУ в Рівненській області. Що, без сумніву, є порушенням закону і підставою для визнання цих документів недійсними.

Крім того, законодавство чітко регламентує цільове призначення будь-якої земельної ділянки. Змінити його законно дуже непросто, тим більше у землі державної власності.

НЕМАЄ такого цільового призначення – “Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, з правом передачі в суборенду (для будівництва індивідуальних житлових будинків “під ключ”)”, як зазначено у реєстраційних документах оренди цієї земельної ділянки.

У договорах оренди між Рівненською ОДА та СБУ, між СБУ та «Рівненчанкою» вказано:  “Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств”.

Ймовірно, його при оформленні документів на право власності та внесенні даних в державні реєстри вписала державний реєстратор Рівненської міської реєстраційної служби Жилінська Ольга Миколаївна. Порушення не тільки очевидне, а й має ознаки змови з метою завдання збитку державі.

Отримавши витяг з неправильним цільовим призначенням земельної ділянки, товариство з додатковою відповідальністю “Фабрика «Рівненчанка»”  отримало підстави для початку незаконного будівництва не державній землі житлових будинків. “Фабрика «Рівненчанка»” має доволі сумнівну репутацію та кілька судових рішень про примусове стягнення боргів.

pOwYNPlYhlA

Замовником незаконного будівництва виступило Товариство з додатковою відповідальністю «Фабрика «Рівненчанка», а  генеральним підрядником – товариство з обмеженою відповідальністю «ЕльТОРО».

Не зважаючи на очевидні порушення норм закону та пунктів договору оренди земельної ділянки, юристи управління СБУ у Рівненській області не почали процедуру оскарження дій орендаря та не зверталися в суд для примусового розірвання договору. Тим часом жодної правової оцінки бездіяльності підлеглих не дав і тодішній начальник управління СБУ в Рівненській області  Віктор Козлов. Кричущу бездіяльність у цій справі допустив і наступний начальник управління СБУ в Рівненській області Валерій Мечкало та його підлеглі.

«Взять і поделіть»

Навіть більше, в грудні СБУ вирішила поділити земельну ділянку на п’ять земельних ділянок та звернулась до Рівненської ОДА з прохання надати згоду на цю процедуру.

Тим часом жодних дій щодо дотримання фірмою-забудовником закону та умов договорів оренди не вчинили посадові особи Рівненської ОДА. Зокрема, контроль за виконанням розпорядження голови обласної державної адміністрації № 304 покладено на першого заступника голови Рівненської ОДА Юрія Приварського. Замість того, щоб вжити невідкладних заходів та домогтися дотримання законності, Юрій Приварський окремим розпорядженням № 686надає згоду на поділ земельної ділянки.

BXBHQLSnyMQ

«Надати Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області згоду на поділ земельної ділянки загальною площею 0,9998 гектара, кадастровий номер 5610100000:01:042:0650, що перебуває в оренді зазначеного Управління, на території м. Рівне по вул. Поповича, 65а, на п’ять земельних ділянок без зміни їх цільового призначення орієнтовною площею 0,7829 гектара, 0,0611 гектара, 0,0611 гектара, 0,0469 гектара, 0,0478 гектара» – йдеться у рішенні.

Тим часом контроль за виконанням цього розпорядження не закріплений ні за ким: «Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації відповідно до розподілу функціональних повноважень».

Таке рішення дало змогу забудовникам  на кожній із окремих ділянок у липні 2015 року – Товариству з додатковою відповідальністю «Фабрика «Рівненчанка» зареєструвати право власті на окремі об’єкти незавершеного будівництва.  Чим ще більше ускладнила притягнення винних до відповідальності.

Слід «регіоналів»

Перебираючи сотні розпоряджень на сайті Рівненської ОДА, ми наштовхнулись на цікаве розпорядження від 11.09.2013 року.

Дата оприлюднення: 11.09.2013 р.

          Розглянувши клопотання Рівненської районної державної лікарні (підприємства) ветеринарної медицини, відповідно до пункту 7 статті 13 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, статей 17, 79-1, 122 Земельного кодексу України, статей 22,56 Закону України “Про землеустрій”:

  1. Надати Рівненській районній державній лікарні (підприємству) ветеринарної медицини згоди на поділ земельної ділянки площею 2,0882 гектара, кадастровий номер 5610100000:01:042:0081, яка перебуває у постійному користуванні зазначеного підприємства.
  2. Контроль за виконання розпорядження покласти на першого заступника голови облдержадміністрації Юхименка А.О.

Голова адміністрації                    В. Берташ

 

Розпорядження дає підстави припустити, що до вільної земельки приглядалися вже давно. Адже спочатку у районної ветлікарні була ділянка площею 2 гектари. Василь Берташ у своєму розпорядженні дозволив її поділ. Одна з них разом з господарськими спорудами залишилась у користуванні лікарні, долю іншої ділянки ви знаєте.

Вочевидь, грунт для «прихватизації» ділянки підготували раніше і чекали слушного моменту. Доки країна воювала на сході, солдати гинули під російськими кулями, а українці віддавали все для потреб фронту, для багатьох чиновників настав підходящий час для господарської діяльності та земельних питань…

 Робимо роботу замість правоохоронців

Зважаючи  на вище перераховані факти, є підстави вважати, що в даному випадку мала місце змова організованого угрупування з метою отримання неправомірної вигоди, завдання непоправних збитків державі на суму понад два мільйони гривень. До організованого угрупування причетні посадові особи Рівненської ОДА, управління СБУ у Рівненській області, Головного територіального управління юстиції в Рівненській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції в Рівненській області. Саме тому журналісти ГО «Атикорупційний моніторинг» відправили відповідну заяву з усіма зібраними документами  прокурору Рівненської області Ковальчуку Анатолію Дмитровичу, в. о. начальника управління Служби Безпеки в Рівненській області Бедрію Василю Васильович, Голові Служби Безпеки України Грицаку Василю Сергійовичу, Начальнику Головного територіального управління юстиції в Рівненській області Смачило Іванні Василівні.

Ми просимо правоохоронців:

  1. Дати правову оцінку дій та бездіяльності посадових осіб  Рівненської ОДА, управління СБУ у Рівненській області, Головного територіального управління юстиції в Рівненській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції в Рівненській області.
  2. Порушити кримінальне провадження за фактом завдання непоправного збитку державі, підробки документів, перевищення службових повноважень, бездіяльності посадових осіб органів державної влади, змови з метою отримання неправомірної вигоди.
  3. Через суд вимагати розірвання договорів оренди земельної ділянки на вулиці Поповича, 65-А, на підставі серйозного порушення орендарем умов договору. Через суд домогтися скасування розпорядження № 304 від 16 липня 2014 року голови Рівненської ОДА  та договору оренди від 16 липня 2014 року, реєстраційний номер  6448721 від 24 липня 2014 року.
  4. Притягнути до відповідальності винних у незаконній забудові та домогтися відшкодування завданих державі збитків.

 

Скажете, що це неможливо? А як же бідні мешканці? В договорі оренди чітко вказано, що орендар має її повернути в тому вигляді в якому брав. Жодних відшкодувань за поліпшення (читайте – збудовані котеджі) договір не передбачає. Крапка. Тому його обов’язково необхідно розірвати в судовому порядку. А власники придбаної нерухомості мають звернутися до правоохоронних органів та вимагати притягнути до відповідальності недобросовісних забудовників за шахрайство. А котеджі потім можна передати сім’ям загиблих в АТО силовиків. Це було б чесно і справедливо. Чи то я вже розмріявся?

Читайте також:

У Рівному СБУ, за сприяння голови ОДА, «прихватизувала» гектар землі на мільйони гривень

 “Вихідна допомога”: чому СБУ Рівненщини не помічає “прихватизацію” гектара державної землі на два мільйони гривень?

Юрій Приварський. Як сприяти «дерибану» гектара землі СБУ Рівненщини

 Скільки заробляють і на чому їздять екс-начальники СБУ Рівненщини [Інфографіка]

 Шах конем: за фактом зловживання владою керівництвом СБУ Рівненщини прокуратура порушила кримінальну справу

“Дерибан у погонах”: розслідуванням зловживань керівництва СБУ Рівненщини зацікавились у Верховній Раді

Вам також може сподобатися